Boże Ciało historia

Boże Ciało – Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

w Kościele katolickim jest świętem nakazanym, uroczystością liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ma formę dziękczynną oraz radosny w okresie, którego wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przemienienie wina i chleba w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
Bożego Ciała jest świętem ruchomym. W naszym kraju obchodzimy je 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego oraz dokładnie sześćdziesiąt dni po Święcie Zmartwychwstania Pańskiego. Najwcześniejsza możliwa data wypadnięcia Święta to dwudziesty pierwszy .05, podczas gdy najpóźniejsza 24 czerwca. W niektórych krajach ceremonia przeniesiona jest na kolejną niedzielę.

kartki świąteczne reklama

Polecamy ofertę kartek świątecznych na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Kartki świąteczne firmowe z możliwością nadruku logotypów oraz życzeń. Dostępne w całej Polsce w tysiącach punktów sprzedażowych, a także przez stronę internetową Wydawnictwa.

 

Tradycyjnie każdego roku zaraz po Mszy Świętej odprawianej w świątyniach wierni podążają w uroczystych procesjach drogami swoich wsi oraz miast. Na czele wszystkich procesji idą dzieci, posypując po ulicy kwiaty, po których idą w głównej części kapłan niosący Najświętszy Sakrament, a za nim wszyscy wierni. Każdej procesji wtórują modlitwa, a także.
Po raz pierwszy w naszym kraju święto zostało zapoczątkowane przez biskupa Nankiera w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Dopiero dokładnie 100 lat później, w 1420 roku, na synodzie gnieźnieńskim święto uznano za powszechną, obchodzoną we wszystkich świątyniach w kraju.
Natomiast poza krajem po raz pierwszy Święto obchodzono w XIII wiecznej Francji, kiedy to bp Robert z Thourotte na skutek objawień św. Julianny z Cornillon ustanowił je w swojej diecezji, zaś do kalendarza Kościoła powszechnego zostało wprowadzone przez Biskupa Rzymu Jana XXII podobnie jak w naszym kraju dopiero 100 lat później.
W naszym kraju obchody ceremonii wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po drogach parafii, która zatrzymuje się etapami, przy 4-ech ołtarzach utworzonych przez wiernych, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
W Polsce uroczystość Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

© 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone — / poradnikswiateczny.pl /

Comments are closed.