Bombka świąteczna

Historia – Bombka świąteczna

Bombka świąteczna wykorzystywana w celu przyozdabiania choinki bożonarodzeniowej. Produkowane są głównie ze szkła, tworzywa sztucznego, ceramiki, metalu i drewna.
Spotykane na całej Ziemi bombki przybierają dowolne formy od najprostszej kuli, po niezwykle skomplikowane artystycznie wzory.

Na szczęście dla odbiorców bombki choinkowe nie są produktem jednorocznym i jednorazowym i można je stosować przez wiele lat.
Po nabyciu kolejnych bombek w miejsce brakujących, które uległy stłuczeniu czy w inny sposób zniszczeniu, prawie w każdym domu możemy zobaczyć niesamowitą różnorodność ozdób świątecznych.
Oprócz okrągłych kul, bombki mogą również przybierać kształt postaci np. Święty Mikołaj, aniołki. Częstą widzimy również bombki w formie owoców, bałwanów, gwiazdek, czy nawet szyszek.
Kreatywność autorów nie ma ograniczeń tym bardziej, że coraz często bombki stosowane są jako produkt reklamowy, na których drukowane są np. logotypy firm.

Aktualnie najpopularniejsze, kuliste bombki wytwarzane są przeważnie poprzez dmuchanie barwionego szkła. Taka forma wykonania została stworzona po raz pierwszy w niemieckiej miejscowości Lauscha w połowie XIX w..
Lecz w ogóle pierwsza szklana bombka powstała też w Lauscha i stworzyłją Hans Greiner żyjący w latach 1550-1609.

Największymi krajowymi producentami bombek są m.in. Vitbis – firma działająca bez przerwy od 1953 r., Kadpol z Gniezna wytwarzająca bombki choinkowe od 1991 roku, czy Gepard założony w 1990 r. w Wołominie.

Copy 2013 , Wszelkie prawa zastrzeżone
Artykuł „Pochodzenie bombki bożonarodzeniowej”
Opracowany został w oparciu o en.wikipedia.org

Comments are closed.