Boże Narodzenie – historia, opis, ciekawostki

Boże Narodzenie zdjęcie

Boże Narodzenie – to inaczej Święto Narodzenia Pańskiego to jedno z dwóch najważniejszych, a w zasadzie powinienem napisać najpopularniejszych Świąt Katolickich, upamiętniające narodziny Jezusa.
Święto Narodzenia Pańskiego zapowiedziane jest czasem Adwentu – 3-tygodniowego oczekiwania na ponowne przyjście Chrystusa.

W pierwszą z 4 niedziel Adwentu rozpoczyna się rok liturgiczny (Więcej o Adwencie znajdziecie na stronie Wikipedii.) W Kościele Katolickim Boże Narodzenie przypada na dwudziestego piątego grudnia, aczkolwiek w dniu poprzedzającym uroczystość, w Wigilię („Dzień Przed”) Narodzenia Pańskiego spotykają się ze sobą bliscy na wspólnej uroczystej kolacji, gdzie tradycyjnie spożywają dwanaście dań, wśród których jedynym daniem mięsnym jest ryba, a także śpiewają kolędy. O godzinie 12 w nocy z 24 na 25.12 w świątyniach odprawiana jest Pasterka – dostojna msza, pierwsza w bożonarodzeniowym dniu, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem (Bêṯ Leḥem).
Dzień poprzedzający Święto – Wigilia w Polsce jest dniem pracującym, natomiast dniami wolnymi są 25 oraz 26 grudnia.

kartki świąteczne reklama

Polecamy ofertę kartek świątecznych na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Kartki bożonarodzeniowe z możliwością nadruku logo i życzeń. Możliwe do kupienia w całej Polsce w tysiącach punktów sprzedażowych, a także przez stronę www Wydawnictwa.

 

Co ciekawe w Czechach, w których wiarę chrześcijańską deklaruje znacznie mniej osób niż w Polsce, w dniu Wigilii Bożego Narodzenia zamkniętych jest większość punktów usługowych, jak również instytucji. Jak widać dla rodaków chwilami pieniądz jest ważniejszy niż Bóg, bliscy, czy choćby normalny wypoczynek od tempa dnia codziennego.

26.12 to tymczasem 2 Dzień Świąt Bożego Narodzenia, obchodzony na pamiątkę Świętego Szczepana, 1-szego męczennika zamordowanego za wiarę Jezusa.
W Kościołach wschodnich Święto Narodzenia Pańskiego wypada również 25.12, jednakże wg kalendarza Juliusza Cezara. A więc jest przesunięcie w porównianiu do kalendarz, którym posługujemy się każdego dnia.
W ani jednej z Ewangelii nie ma dokładnej daty urodzin Jezusa Chrystusa. Najstarszym poznanym twórcą, piszącym o urodzeniu Jezusa Chrystusa w miesiącu grudniu był Hipolit Rzymski, który w 204 roku w komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) pisał:
„Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (czyli 25 grudnia).”
Co ciekawe za datę wypadania Świąt Narodzenia Pańskiego w dniu 25 .03, uznaje wielu katolickich teologów o czym pisał m.in. kardynał Joseph Ratzinger – emerytowany papież (Pontifex Romanus emeritus) Benedykt XVI w swojej książce -Duch liturgii-.

Źródło artykułu: Wikipedia oraz inne

© poradnikswiateczny.pl Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułu zabronione | Boże Narodzenie – Narodzenie Pańskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *