Historia Wielkanocy
Wielkanoc – Niedziela Wielkanocna
Święto Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze i jednocześnie najstarsze święto katolickie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie.
Niedziela Wielkanocna jest dniem ruchomym dlatego może być obchodzona pomiędzy dwudziestym drugim marca, a 25 kwietniem.
Okres przed Niedzielę Wielkanocną to czas Wielkiego Postu.
Wielki Post to okres pokutny, który ma przygotować katolika do przeżywania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Początek Wielkiego Postu przypada na Środę Popielcową i jest kontynuowane przez czterdzieści sześć dni kalendarzowych (40 dni bez niedziel), aż do Wielkiego Czwartku.
Wielkanoc zawsze obchodzona jest w niedzielę. Pomimo, że w kościołach chrześcijańskich każda niedziela jest dniem świętym, upamiętniającym zmartwychwstanie Chrystusa, to właśnie ta niedziela, Zmartwychwstania Pańskiego uznawana jest za najważniejszą.
Tydzień poprzedzający Niedzielę Wielkanocną to tzw. Wielki Tydzień, w którym chrześcijanie wspominają najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia.
Polecamy Państwu propozycję kartek świątecznych na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Firmowe kartki świąteczn z możliwością nadruku logotypów i życzeń świątecznych. Dostępne w całej Polsce w tysiącach punktów sprzedażowych, a także przez stronę internetową Wydawnictwa.
Trzy najważniejsze dni poprzedzające Święto Zmartwychwstania Pańskiego, a więc Wielki Czwartek – wieczór, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna to tzw. Święte Triduum Paschalne. W okresie Triduum Paschalnego katolicy i inni chrześcijanie celebrują męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
1-sza msza w czasie Triduum Paschalnego odprawiana jest w czwartek wieczorem i nazwana została Mszą Wieczerzy Pańskiej – ku pamięci ostatniej wieczerzy Jezusa z uczniami, podczas której Chrystus ustanowił dwa sakramenty Eucharystię oraz Kapłaństwo. Czas zapoczątkowania Wielkoczwartkowej mszy jest również zakończeniem Wielkiego Postu.
Wielki Piątek to dzień, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W czasie tego dnia odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które pozwala odtworzyć drogę Zbawiciela prowadzącą do śmierci, aż do złożenia go w grobie. Dodatkowo w czasie Wielkiego Piątku każdego z wyznawców obowiązuje całodobowy post ścisły.
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na przyjście Zbawiciela. W tym dniu katolicy adorują Najświętszy Sakrament (Ciało Chrystusa) w odpowiednio przygotowanym w świątyni Grobie Pańskim. Dzień Wielkiej Soboty jest dniem żalu po ukrzyżowaniu Jezusa.
Ponadto w Wielką Sobotę katolicy udają się do kościoła ze święconkami, gdzie kapłan błogosławi przyniesione w wiklinowych koszykach pokarmy na stół Wielkanocny.
Niedziela Wielkanocna poprzedzona jest zapoczątkowaną w sobotni wieczór Wigilią Paschalną, podczas której zapalany jest Paschał symbolizujący zmartwychwstałego Jezusa.
Niedziela Wielkanocna jest dniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dniem zwycięstwa życia nad śmiercią. Po niedzielnej mszy świętej, najbliżsi udają się do swoich domów, a następnie spożywają pobłogosławiony w dniu wcześniejszym pokarm.
Drugi dzień Świąt Wielkanocnych , czyli Poniedziałek Wielkanocny jest przedłużeniem uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
Źródło: Wikipedia
poradnikswiateczny.pl –
© Wszelkie prawa zastrzeżone